ეს არის ნამდვილი გმირობა, რომელიც იმსახურებს ჩვენს უდიდეს პატივისცემას და მადლიერებას!
რა ტრაგიკული და გულდასაწყვეტია, როცა ჩვენი საზოგადოება, განსაკუთრებით ახალგაზრდობა, ვერ ხედავს ელემენტარულ განსხვავებას ნამდვილ პატრიოტიზმს – სამშობლოს სიყვარულს, რომელიც გამოიხატება ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის წვლილის შეტანაში – და იმ მოძველებულ, დამახინჯებულ მენტალიტეტში, რომელსაც “ძველბიჭურ ჩაშვებას” უწოდებენ!
ეს უბრალოდ სიტყვათა თამაში არაა, ეს არის ის ღრმა კრიზისი ჩვენს ეროვნულ თვითშეგნებაში, რომელიც საფრთხეს უქმნის ჩვენი სახელმწიფოს საფუძვლებს. როგორ შეიძლება, რომ ქვეყნის უსაფრთხოების პროცესებზე ინფორმაციის მიღება და მისი შესაბამის სამსახურს გადაცემა მკრეხელობად, ჩაშვებად ან თუნდაც ბოზობად მივიჩნიოთ? ეს არის არა მხოლოდ უმეცრება, არამედ სახიფათო დამოკიდებულება, რომელიც შეიძლება გახდეს ჩვენი დამოუკიდებლობის მტერი!
ნებისმიერ ცივილიზებულ სახელმწიფოში, სადაც კონსტიტუციური წესრიგი და სუვერენიტეტი უმაღლესი ღირებულებებია, არსებობს სპეციალური ორგანო, რომელიც ზრუნავს ქვეყნის უსაფრთხოებაზე. საქართველოში ეს არის სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, რომელიც სხვა ქვეყნებში და სხვა ეპოქებში შეიძლება იწოდებოდეს, როგორც უშიშროების კომიტეტი ან კონსტიტუციის დაცვის სამსახური . მისი მიზანი ყველგან ურყევია: ტერორიზმის აღკვეთა, კრიმინალური საფრთხეების ნეიტრალიზება, კონტრინტელიგენცია და სახელმწიფო ინსტიტუტების დაცვა.
იურიდიულად, ეს ორგანო მოქმედებს სახელმწიფო უსაფრთხოების შესახებ კანონის საფუძველზე, რომელიც უზრუნველყოფს ლეგიტიმურ იძულებას – ანუ ძალის გამოყენებას მხოლოდ კანონის ფარგლებში, რათა დაიცვას სახელმწიფო ინტერესები და ადამიანის უფლებები.
რა სამწუხაროა, რომ ზოგიერთი ხელოვნურად ამახინჯებს რეალობას და პოლიტიკურ დაკვეთას უწოდებს იმას, რაც სინამდვილეში არის სისხლის სამართლის დანაშაულის გამოძიება! მაგალითად, როცა პოლიტიკოსი ან გარე ძალა ცდილობს ხელისუფლების ძალადობრივ გადატრიალებას, ეს არის სახელმწიფოს წინააღმდეგ მიმართული დანაშაული, რომელიც სისხლის სამართლის კოდექსით ისჯება.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური არ იმართება ემოციებით ან ჭორებით – მისი საქმიანობა ეფუძნება მხოლოდ დადასტურებულ ფაქტებს და გამოძიების პროცედურებს, როგორიცაა ოპერატიული ინფორმაციის შეგროვება და პრევენციული ღონისძიებები. ვინც ცდილობს ამ სამსახურს “ტანსაცმელივით მორგებას” საკუთარ პოლიტიკურ ინტერესებზე, იმსახურებს მკაცრ სასჯელს, რადგან ეს არის უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება და კონსტიტუციის დარღვევა!
ამ სამსახურის წარმატება არა მხოლოდ კანონებზეა დამოკიდებული, არამედ ლიდერობის პიროვნულ ფაქტორზე. როგორი ტრაგედიაა, რომ ზოგჯერ სათავეში ხვდება ადამიანი, როგორიცაა გრიგოლ ლილუაშვილი – არაპროფესიონალი, რომელიც შემთხვევით მოხვდა ამ სისტემაში. მას ფეხებზე ეკიდა ქვეყნის ინტერესები, სუვერენიტეტი და უსაფრთხოება; მისი ერთადერთი მიზანი პირადი გამდიდრება იყო, რაც არის კორუფციის კლასიკური მაგალითი და თანამდებობრივი დანაშაული! ეს არის არა მხოლოდ სამწუხარო, არამედ სახიფათო – ასეთი ლიდერობა შეიძლება გახდეს ქვეყნის სუსტი წერტილი, რომელსაც მტრები გამოიყენებენ!
- მაგრამ რა საამაყო და იმედისმომცემია, რომ დღეს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს სათავეში უდგას ადამიანი, როგორიცაა მამუკა მდინარაძე. მან არა მხოლოდ იცის სახელმწიფოს მნიშვნელობა, არამედ მკაცრად ანსხვავებს პირად ინტერესებს სახელმწიფოებრივი ინტერესებისგან.
მისი ხელმძღვანელობით სამსახური უზრუნველყოფს კანონის უზენაესობას, თანაბარ პასუხისმგებლობას ყველასთვის – განურჩევლად სტატუსისა ან წარსული დამსახურებისა. იგი ზრუნავს სახელმწიფო ორგანოების გამართულ მუშაობაზე, თითოეული მოქალაქის მშვიდ ძილზე და ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიაზე.
- მამუკა მდინარაძის დამსახურებით, სამსახური დღეს უმაღლეს ნიშნულზეა – ეს არის ნამდვილი გმირობა, რომელიც იმსახურებს ჩვენს უდიდეს პატივისცემას და მადლიერებას!
რა დამახინჯებული აზროვნებაა, როცა FBI-ს ან მოსადის წევრობა პრივილეგიად მიგაჩნია, მაგრამ საკუთარი ქვეყნის სამსახურს მკრეხელობად თვლი! ეს არის კოლონიური მენტალიტეტის გამოვლინება, რომელიც საფრთხეს უქმნის ჩვენს ეროვნულ იდენტობას. არ ვამბობ, რომ ყველამ უნდა მივისწრაფოთ ამ სამსახურში მუშაობისკენ – თითოეულ ჩვენგანს შეიძლება არ გვქონდეს საჭირო უნარ-ჩვევები, როგორიცაა ანალიტიკური აზროვნება ან დისციპლინა. მაგრამ ინფორმაციის მიწოდება ქვეყნის თავისუფლების, სუვერენიტეტისა და მშვიდობის განმტკიცებისთვის ბოზობად თუ მივიჩნევთ, ეს ჩვენთვისვე იქნება კატასტროფა!
სანამ ასეთი დამახინჯებული აზროვნება იმეფებს საზოგადოებაში, განსაკუთრებით ახალგაზრდებში, ჩვენი ქვეყანა ვერ გახდება მეტად ძლიერი.
ამიტომ, საჭიროა არა შიში, არამედ პატივისცემა ამ სამსახურის მიმართ. ჩვენ უნდა ჩავნერგოთ ჩვენს ნიჭიერ თაობებში სწორი განმარტება: ეს ორგანო არის თითოეული ჩვენგანის უსაფრთხოების გარანტი, იმედი და საყრდენი.
- მისი საქმიანობის შედეგები – ტერორიზმის აღკვეთა, კრიმინალის ჩახშობა და კონსტიტუციის დაცვა – დღეს უმაღლეს დონეზეა, სწორედ მამუკა მდინარაძის ხელმძღვანელობის წყალობით.
მოდით, გავიღვიძოთ და ვიყოთ პატრიოტები არა სიტყვებით, არამედ საქმით – ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის, ეს არის ჩვენი ვალდებულება, ჩვენი პასუხისმგებლობა და ჩვენი მომავლის გასაღები.