- 2022 წლის 13 ოქტომბერს – ააიპ “ჰელფერი-საქართველო ” (ს/ნ 412771166).
გადახევა: ადვოკატი ვალერიან გელბახიანი
- 1981-1987 წლებში მუშაობდა თბილისის ოქტომბრის რაიონის პროკურატურაში გამომძიებლად;
- 1987-1991 წლებში – სამეცნიერო და სამეწარმეო ასოციაცია „აგრომერეწვის“ იურიდიული სამსახურის უფროსად;
- 1992-1993 წწ -შსს კადრტების სამმართველოს უფროსი,
- 1996-1998 წლებში იყო საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლის მრჩეველი;
- 1998-1999 წლებში – აჭარის ავტონომიის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის მრჩეველი;
- ორი მოწვევის, 1999 წლიდან -2003 წლამდე და 2004 წლიდან -2007 წლამდე საქართველოს პარლამენტის წევრი.
- სავარაუდოდ, ოპოზიციაში ჩანერგილი გელბახიანი, 2008 წელს მოსკოვში „გაიქცა“ , გადატრიალების მოწყობაში სასამართლომ 315-ე მუხლით დაუსწრებლად შეუფარდა პატიმრობა.
წყაროს ინფორმაციით, 2008 წელს გელბახიანის “გაქცევა ” მოსკოვში სააკაშვილისკუდ-ის მიერ იყო სანქცირებული . ის, როგორც აგენტი შეგზავნილი იყო პატარკაციშვილის შტაბში და მოსკოვში ყოფნის პერიოდშიც კი თანამშრომლობდა კუდ-თან.
რათქმაუნდა, ეს შეუმჩნეველი არ დარჩებოდა ФСБ-თვის და გელბახიანი საქართველოში 2011 წლის თებერვალში , სააკაშვილის რეჟიმთან წინასწარ გარიგების შემდეგ, იმჟამად მოსკოვში მყოფი შს ყოფილი მინისტრის თემურ ხაჩიშვილის დახმარებით დაბრუნა და პატრონთან– სააკაშვილთან გაქცევით უშველა თავს.
საქართველოში დაბრუნებისას ვალერიან გელბახიანი 2011 წლის 20 თებერვალს ფორმალურად იქნა დაკავებული საქართველო-სომხეთის საზღვარზე.
სისასტიკით ცნობილ გლდანის მე-8 საპყრობილეში ყოფნამ მას სულ რამოდენიმე დღე მოუწია. როდესაც,საპყრობილეში თითქმის ყოველ კვირას ერთი მსჯავრდებული წამების შედეგად იღუპებოდა, მის საკანს „შემთხვევითი ინციდენტისგან ასაცილებლად “ საპატიო ყარაული, ბადრაგის ორი თანამშრომელი დღე და ღამ იცავდა.
მის ინტერესებს მაშინ, სააკაშვილის მეორე ადვოკატი შალვა ხაჭაპურიძე იცავდა.
„სამშობლოს ღალატის“ მძიმე მუხლით ბრალდებული, როგორც გასაკვირი არ უნდა იყოს ადეიშვილის პროკურატურამ 50.000 -იანი გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლა.
მისი ადვოკატი – ხაჭაპურიძე მაშინ აცხადებდა, რომ “ვალერი გელბახიანი მზადაა ითანამშრომლოს გამოძიებასთან და მისცეს ჩვენება 2007 წლის მოვლენებზე. რამდენიმე დღეში ის ბადრი პატარკაციშვილის საქმეზე ჩვენებას მისცემს”.
სააკაშვილს წინასაარჩევნოდ ბადრი პატრკაციშვილის მკვლელობიდან ლაქის ჩამორეცხვა როგორც არასდროს ისე სჭირდებოდა.
ვინ არის „ჟურნალისტი“კილაძე , რატომ, ვისთვის ან რისთვის „იღწოდა“, „იხლართება“ ასე თავდაუზოგავად ქართული ჟურნალისტიკის თუ პოლიტიკის ლაბირინთებში, ფაქტებზე დაყრდნობით მოგიყვებით.
ელისო ჯემალის ასული კილაძე, დაბიბადა ქ.ქუთაისში, 1969 წელს. 1986 წელს დაამთავრა ქუთაისის 29 საშუალო სკოლა. 1994 წელს – ქუთაისის აკ.წერეთლის სახელობის ინსტიტუტი – სამართალმცოდნეობის სპეციალობით.
მუშაობდა „თავისუფალი სახლის“ აღმასრულებელ დირექტორად, 2008 წლამდე იმერეთის გუბერნატორის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსად, ,გაზეთ „ალიაში“ ჟურნალისტად. იყო ბადრი პატარკაციშვილის საარჩევნო შტაბის ყოფილი პრესსპიკერი, სავარუდოდ შესაბამისი დავალებით.
ადრეც და მუდამ თავის სკანდალური განცხადებებით ხშირად იმდენ ურთიერთსაწინააღმდეგო ფაქტს ჰქონდა ხოლმე ადგილი მის „ ბრალდებებში“ , რომ ძნელი იყო ადამიანს გაერკვია -სად მართალია და სად ტყუილი. თუმცა, სკანდალის აგორება ნამდვილად კარგად რომ ეხერხება ფაქტია.
2012 წლიდანვე ის, ნებისმიერი გზით ცდილობდა საზოგადოების თვალში კოალიცია „ქართული ოცნების“ დისკრედიტაციას.ის მუდამ ასრულებდა იმ სპეცსამსახურების დაკვეთას, რომელიც მას სარფიანად უხდიდა.
2012 წლიდან ებრძოდა ბიძინა ივანიშვილს და მას ვერაგულ გეგებში ამხელდა.
- “ახლა კი ყველაზე მთავარი და სკანდალი, – საქმე ეხება ბიძინა ივანიშვილის ძალიან ვერაგულ გეგმას…” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2012. – 7-12 მაისი. – N19. – გვ.14-15
სასამართლოში უჩიოდა ბიძინა ივანიშვილს:
- „ელისო კილაძე აპირებს, ივანიშვილს უჩივლოს“ : ინტერვიუ / ელისო კილაძე ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. – თბილისი, 2013. – 15 მაისი. – N126. – გვ.4 გაზეთ “ქრონიკა+”-ის რედაქტორი საუბრობს საქართველოს პრემიერ მინისტრის განცხადებაზე მტკიცებულებების არარსებობის შესახებ მთავარი პროკურორის მოადგილისა და პრემიერ-მინისტრის მრჩეველთან დაკავშირებით.
2012 წელსევე ამტკიცებდა, რომ „ ყველაფერი, რასაც”ქართული ოცნება აკეთებს, არის გარიგება ხელისუფლებასთან“ ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა შ. ცივქარაშვილი // საქართველოდამსოფლიო. – თბილისი, 2012. – 21-27 მარტი. – N11
მუდამ ამტკიცებდა, რომ “ქართული ოცნება” კომპრომატებს აგროვებდა მის წინააღმდეგ „ და ვერ პოულობდა“ ( ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2012. – 13 თებერვალი) თუმცა, ის თავად გახდა საკუთარი თავის N 1 კომპრომატი.
კილაძის დავალებები სააკაშვილის პირადი მტრების კომპრომენტირება და მხილება იყო. “ოქრუაშვილის ბუნტის” დროს მისი დავალება იყო მაქსიმალურად მომხდარიყო საზოგადოების თვალში ირაკლი ოქრუაშვილის დისკრედიტაცია მტკიცებულებათა მთელი სერიით,რომლის ავტორი კილაძე იქნებოდა.
დამადასტურებლად იხილეთ გამოქვეყნებული ფაქტობრივი მცირე მასალა:
1. “ახლა გიამბობთ ერთ ისტორიას და მერე თავად გამოიტანეთ დასკვნა, ვის ინტერესებს შეიძლება გამოხატავდეს ოქრუაშვილი და რატომ გააფრინა იგი სააკაშვილმა პარიზში?..” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2010. – 4-10 ოქტომბერი. – N40. – გვ.22 ესაა ჟურნალისტ ელისო კილაძის საუბარი იმჟამინდელ პოლიტიკურ მდგომარეობასა და მოსალოდნელ სამოქალაქო დაპირიპირებაზე.
2. “აი, ახლა მე ქართულ საზოგადოებას ვაწვდი თემას და ფარდას ვხდი ერთ საიდუმლოებას, თუ როგორ გადაამისამართა ირაკლი ოქრუაშვილმა სააკაშვილისა და “ნაცმოძრაობის” მთელი “შავი ფული” უცხოეთის ბანკებში…” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 3-9 იანვარი. – N1. – გვ.26 “თავისუფალი აზრის სახლის” აღმასრულებელი დირექტორი, ჟურნალისტი ელისო კილაძე ირაკლი ოქრუაშვილის მიერ ეკონომიკის მინისტრობის პერიოდში განხორციელებულ ფინანსურ მაქინაციებზე საუბრობს.
3. “შოკისმომგვრელი ინფორმაცია, რომელიც ახლა მივიღე, იმ მითს ანგრევს, რაც ირაკლი ოქრუაშვილმა საზოგადოებაში შექმნა” : ინტერვიუ / ელისო კილაძე ; ესაუბრა ნინო სამხარაძე // ალია. – , 2011. – 5-9 მაისი. – N34. – გვ.10-11 .საუბარია ირაკლი ოქრუაშვილის რუსეთის ფეესბესთან კავშირის შესახებ.
4. “ირაკლი ოქრუაშვილი ცხინვალში იგორ გიორგაძეს შეხვდა” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 16 მაისი. – N20(114). – გვ.16-17
საუბარია ორგანიზაციის დაფინანსებაზე.
5. ოქრუაშვილი-გაჩეჩილაძის დაპირისპირების ახალი სკანდალური დეტალები? : ინტერივუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ე. სეხნიაშვილი // ალია. – , 2011. – 4-8 აგვისტო. – N60. – გვ.9
6. “გეტყვით ზუსტად, რატომ დაარტყა ოქრუაშვილმა “გრეჩიხას” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა ე.სეხნიაშვილი // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 25-31 ივლისი. – N30. – გვ.33-35
7. ლევან გაჩეჩილაძეს ირაკლი ოქრუაშვილის სკანდალური ინტერვიუს მეორე ნაწილის ეშინია : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ხათუნა მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 29 აგვისტო. – N35. – გვ.7 საუბარია ტელეკომპანია “მაესტროზე” ირაკლი ოქრუაშვილის ინტერვიუს გასვლისა და ტელეკომპანიის ფინანსების შესახებ.
8. “ოქრუაშვილი ნოემბრისთვის რუსულ რევანშს აპირებს” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 22-28 აგვისტო. – N34. – გვ.4
ქალბატონი კილაძის „მუდმივმოქმედი“ დავალება # 2- სააკაშვილის არამართვადი პოლიტიკური ოპოზიციის დისკრედიტაცია.
1. “უფრო მეტსაც გეტყვით, “ალიაში” გამოქვეყნებული ამ ციფრებისთვის რაღაც დამიკლია, არა 60 ათასი, არამედ 65 ათასი ევრო აქვს წაღებული სოსო ჯაჭვლიანს, როგორც ეს შტაბის დანარჩენმა წევრებმა შემახსენეს” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა ნ.სამხარაძე // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 24-30 იანვარი. – N4. – გვ.6 – ესაა კილაძის საუბარი “წინააღმდეგობის მოძრაობის” წევრის სოსო ჯაჭვლიანის მიერ ოპოზიციის დაფინანსებისთვის გამოყოფილი თანხის მითვისებაზე.
2. “შავი ჩანაწერები ფულთან დაკავშირებით, ვინ რა წაიღო, დაიწვა “არკადიის” უკანა ეზოში, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ სხვაგან ეს ინფორმაცია შენახული არ იყო…” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. – , 2011. – 20-25 იანვარი. – N5. – გვ.10-11 საუბარი – ოპოზიციური პარტიების დაფინანსების თაობაზე.
3. “მინდა გითხრათ, ახალი ფაქტის შესახებ, რომელიც აქმადე არსად გაჟღერებულა…” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. – , 2011. – 1-2 თებერვალი. – N8. – გვ.3 ასევე ოპოზიციური პარტიების დაფინანსების თაობაზე.
4. “ეს საკითხი იხილებოდა სუფრასთან და ამ მოლაპარაკებას ჰყავს რამდენიმე მონაწილე, თვითმხილველი. მე ამ ადამიანებისგან ნებართვა მაქვს აღებული და ამ განცხადებას ჰაერზე არ ვაკეთებ!” : ინტერვიუ / ე. კილაძე; შ. ხაჭაპურიძე / მოამზადა ნ. სამხარაძემ // ალია. – , 2011. – 10-14 თებერვალი. – N11. – გვ.10-11 ოპოზიციური პარტიების დაფინანსების შესახებ.
5. “გამოვიდეს ლევან გაჩეჩილაძე და დაიგინოს, რომ ლადო გურგენიძის მეშვეობით მას 2 მილიონი არ მიუღია!…” : ინტერვიუ / ე. კილაძე; ვ. ავალიანი; დ. მაღრაძე; ს. ხორგუანი ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. – , 2011. – 17-21 მარტი. – N21. – გვ.11-12 საუბარია მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების, ოპოზიციური პარტიების დაფინანსების და მათ შორის მომხდარი დაპირისპირების შესახებ.
6. “10 აპრილიდან სკანდალური დაჭერების სერია იწყება!” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 21-27 მარტი. – N12. – გვ.15 . დამეთანხმეთ ელისო კილაძის „გასაოცარი“ პოლიტიკური პროგნოზებია!
7. “ებრალიძეს რომ საქართველოს პრეზიდენტობა უნდა, ესეც ცნობილია და თუ რატომ აირჩია მან პოლიტპარტნიორად კახა კუკავა და გაამხელს თუ არა კახა კუკავა იმას, რომ ის ებრალიძისგან ფინანსდება, ეს უკვე მის სინდისზე იყოს!..” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 28 მარტი-3 აპრილი. – N13. – გვ.23
8. „ვინ და რატომ გამოიძახა საქმის გასარჩევად მოსკოვში თემურ შაშიაშვილი, კახა კუკავა, კობა დავითაშვილი, ზვიად ძიძიგური და ეროსი „: ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ჩაიწერა გ.ზედელაშვილმა // ალია. – , 2011. – 19-20 აპრილი. – N30. – გვ.6 საუბარია რუსეთში მოღვაწე ქართველ პოლიტიკოსებთან ქართული ოპოზიციის ლიდერების დაგეგმილ შეხვედრასთან დაკავშირებით.
9. „პოლიტიკური ვაჭრობის მორიგი სქემა“ : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 9 მაისი. – N19(113). – გვ.27
კილაძის დავალება # 3 – ტელეკომპანია „მაესტრო“.
საზოგადოების თვალში ტელეკომპანიის მფლობელების დისკრედიტაცია მტკიცებულებათა მთელი სერია, ავტორი ქალბატონი კილაძე.
1. “კოტე გოგელიაზე უამრავი კომპრომატი მომაწოდეს, “ალიას” მხოლოდ იმას მოვუყვები, რაც გადამოწმებული და უკვე დადასტურებულია!” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. – , 2011. – 28 აპრილი – 2 მაისი. – 32. – გვ.8
2. “მამუკა ღლონტს ხელიც კი დაურტყამს ამ “რაზბორკაზე” ეროსი კიწმარიშვილისთვის…” : ინტერვიუ / ელისო კილაძე ; ესაუბრა ნინო სამხარაძე // ალია. – , 2011. – 3-4 მაისი. – N33. – გვ.3
3. „ქართველი ბიზნესმენების “დიდი სხადნიაკი” მოსკოვში“ : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ჩაიწერა ე.სეხნიაშვილმა // ალია. – , 2011. – 17-18 მაისი. – N37. – გვ.8
4. „ეროსი კიწმარიშვილს 27 მაისის ჩათვლით ბილეთები ჰქონდა დაჯავშნილი“ : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლოშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 30 მაისი. – N32(116). – გვ.8 ესაა საუბარი “ქართული პარტიის” რუსეთთან ურთიერთობის შესახებ.
5. „ლევან გაჩეჩილაძეს ირაკლი ოქრუაშვილის სკანდალური ინტერვიუს მეორე ნაწილის ეშინია“ : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ხათუნა მგალობლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 29 აგვისტო. – N35. – გვ.7 – საუბარი ტელეკომპანია “მაესტროზე” ირაკლი ოქრუაშვილის ინტერვიუს გასვლისა და ტელეკომპანიის ფინანსების შესახებ.
6. „კიწმარიშვილისა და ნოღაიდელის გარიგების სკანდალური დეტალები“ : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 5 სექტემბერი. – N36. – გვ.13
7. „რატომ დაიბლოკა “მაესტროზე” ელისო კილაძის ინტერვიუზე? „: ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლაშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 24 ოქტომბერი. – N43. – გვ.35[
8. „ფიგურირებს თუ არა კოტე გოგელია ავსტრიის პოლიციის სკანდალურ ანგარიშში“ ? : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 2 მაისი. – N18. – გვ.20
9. „ვინ აპირებდა ეროსი კიწმარიშვილის გადაგდებას“ : ინტერვიუ / ელისო კილაძე ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // ახალი თაობა. – , 2011. – 5 დეკემბერი. – N288. – გვ.6
„მუდმივმოქმედი“ და სტრატეგიული დავალება # 4 – რუსეთი,პუტინი და მე-5 კოლონის იარლიყის მიწებება ქართულ პოლიტიკაში.
1. ქართველი ექსძალოვნების რუსული კავშირები ბათიაშვილი კიტოვანი, გიორგაძე, ხაჩიშვილი : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 13 ივნისი. – N24(118). – გვ.16
2. “აგვისტოში დიდი სისხლისღვრა და უბედურება შეიძლება მოხდეს!” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა ე.სეხნიაშვილი // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 27 ივნისი-3 ივლისი. – N26. – გვ.16
3. „პუტინს სჭირდება, რუსებს საპრეზიდენტოდ თავი მოაწონოს…ამიტომაც სამხედრო პროვოკაციების წამოწევას ეცდება” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა ე.სეხნიაშვილი // კვირის ქრონიკა. – , 2011. – 4-10 ივლისი. – N27. – გვ.26
კილაძის ჩიტების „დაუშრეტელი“ ინფორმაციით, რუსეთის ,,ეფ ეს ბე“ 2011 წლის აგვისტოში საქართველოში ანტიტერორისტული ოპერაციის ჩატარებას გეგმავდა. ეს მაშინ, როდესაც სააკაშვილის მიერ უკვე ცნობილი იყო ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკაში შემოსვლის შესახებ.
- „რუსული ,,ეფ ეს ბე“ ამონტაჟებს და აპირებს მთელ საერთაშორისო საზოგადოებას და რუსულ მედიას წარუდგინოს ჩეჩენი ტერორისტის უგას ახმადოვის ჩვენება. ახმადოვი ჩვენებაში ამბობს, რომ თითქოს მარტში, საქართველოში, კერძოდ ბობოყვათში პრეზიდენტის რეზიდენციაში საიდუმლო შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდნენ ხელისუფლების წარმომადგენლები და პარლამენტის თავდაცვის და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე გივი თარგამაძე.
- შეკრებაზე მათ შეხვდა საქართველოში იმხანად მყოფი ბიზნესმენი ბორის ბერეზოვსკი და რუსეთის ტერიტორიაზე ტერორსიტული აქტის ჩატარება დაუკვეთა.
ელისო კილაძე აღნიშნული ინფორმაციის წყაროს არ ასახელებს, თუმცა ამბობს, რომ ეს ის სარწმუნო წყაროა, რომელმაც მას ინფორმაცია მიაწოდა ქართული პარტიის და ,,ფეესბეს“ გენერლების შეხვედრის თაობაზე. მისი თქმით, მისი დღევანდელი განცხადება შესაძლოა გარკვეული პრევენცია იყოს.“
სპეც.დავალება #5 – კოალიცია „ ქართული ოცნება“ და ბიძინა ივანიშვილი.
1. „ბიძინა ივანიშვილი ფსონს პაატა შევარდნაძეზე დებს“ : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2011. – 5 დეკემბერი. – N49. – გვ.7
2. “ეს იმ კაცის თამაშს ჰგავს, რომელმაც ჟურნალისტების არც ფასი იცის და არც ძალა” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ე. სეხნიაშვილი // ალია. – , 2011. – 3-7 ნოემბერი. – N86. – გვ.9 ინტერვიუ “ჩვენი საქართველოს” ლიდერ ელისო კილაძესთან ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის პრესკონფერენციის შესახებ.
3. „სკანდალური ინტერვიუ „: ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2012. – 23 იანვარი. – N3. – გვ.15
4. “ჩემი საქართველოს” ლიდერის საუბარი ბიზნესმენისა და პოლიტიკოსის ბიძინა ივანიშვილის გარემოცვის შესახებ. მოინდომებს თუ არა ივანიშვილი რუსული სპეცსამსახურის თანამშრომლის მხილებას?
ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა თ. ნინიძე // ახალი თაობა. – , 2012. – 27 იანვარი. – N22. – გვ.7 ინტერვიუ ბადრი პატარკაციშვილის საარჩევნო შტაბის პრესსამსახურის უფროს ელისო კილაძესთან ბიძინა ივანიშვილის რუსულ სპეცსამსახურებთან თანამშრომლობის შესახებ.
5. “მე გეკითხები: რას აკეთებს ბიძინა ივანიშვილის პრეს-სამსახურში ჟურნალისტი ანა გოჩაშვილი, რომელიც არის ვანო მერაბიშვილის ცოლის, თაკო სალაყაიას უახლოესი მეგობარი?..” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2012. – 30 იანვარი-5 თებერვალი.
6. „ელისო კილაძე აპირებს, ივანიშვილს უჩივლოს“ : ინტერვიუ / ელისო კილაძე ; ესაუბრა თაკო მათეშვილი // რეზონანსი. – თბილისი, 2013. – 15 მაისი. – N126. – გვ.4 გაზეთ “ქრონიკა+”-ის რედაქტორი საუბრობს საქართველოს პრემიერ მინისტრის განცხადებაზე მტკიცებულებების არარსებობის შესახებ მთავარი პროკურორის მოადგილისა და პრემიერ-მინისტრის მრჩეველთან დაკავშირებით.
7. “ივანიშვილი პატარკაციშვილის წინააღმდეგ ნაციონალებს გაურიგდა”. რა სკანდალური მასალების გამოქვეყნებას აპირებს ელისო კილაძე / შ. მარსაგიშვილი // ახალი თაობა. – თბილისი, 2013. – 16 ოქტომბერი. – N245. – გვ.3
8. „ცოტნე ბაკურია ოლიგარქებზე “ნადირობს” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2012. – 30 აპრილი. – N17. – გვ.14 საუბარია აშშ-ში ბიძინა ივანიშვილის მიერ ერთ-ერთი დაქირავებული ლობისტური კომპანიის წარმომადგენლის შესახებ.
9. “ახლა კი ყველაზე მთავარი და სკანდალი, – საქმე ეხება ბიძინა ივანიშვილის ძალიან ვერაგულ გეგმას…” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2012. – 7-12 მაისი. – N19. – გვ.14-15
10. “თინა ხიდაშელის ძმა – მიხეილ ხიდაშელი თბილისში ცნობილი ნარკორეალიზატორი იყო და სწორედ ამის გამო გააგდო კახა თარგამაძემ სამინისტროდან!” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. – , 2012. – 7-11 ივნისი. – N43. – გვ.12-13 ინტერვიუ ჟურნალისტ ელისო კილაძესთან ბიძინა ივანიშვილის კოალიციის წევრ პოლიტიკოსებთან დაკავშირებით
11. “კონსულტაციები ბიძინა ივანიშვილსა და “სახალხო კრებას” შორის გადავა უფრო აქტიურ ფაზაში და საპრეზიდენტო არჩევნების წინ უალტერნატივო საპრეზიდენტო კანდიდატი იქნება ნინო ბურჯანაძე!..” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2012. – 25 ივნისი-1 ივლისი. – N26. – გვ.15
12. “შეკითხვა ასეთი მაქვს შენთან, შალვა, – “ნასედკა” ხარ, ბიჭო?” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. – , 2012. – 23-27 აგვისტო. – N65. – გვ.11 ინტერვიუ “ჩემი საქართველოს” ლიდერ ელისო კილაძესთან შალვა რამიშვილის ჟურნალისტური საქმიანობის შესახებ
13. “გაგვაგებინოს ალასანიამ, რაზე ელაპარაკა ბოკერიას”. პატარკაციშვილს ხელისუფლებაზე მეტად ოპოზიცია ებრძოდა : ინტერვიუ / ელისო კილაძე ; ესაუბრა ქეთი ხომერიკი // ახალი თაობა. – , 2011. – 4 ნოემბერი. – N262. – გვ.6 საუბარი ჟურნალისტთან საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების შესახებ.
14. “ქართული ოცნება” კომპრომატებს აგროვებს „ და ვერ პოულობს! : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2012. – 13 თებერვალი. – N6. – გვ.15 საზოგადოებრივი მოძრაობა “ჩემი საქართველოს” ლიდერის საუბარი “ქართული ოცნების” დავალებით მასზე კომპრომატების შეგროვების შესახებ.
იქვე, სასხვათაშორისოს წერდა, რომ :
- “კეზერაშვილმა, რომელიც იმყოფებოდა ნარკოტიკების ზემოქმედების ქვეშ, კოპიტნარში მანქანით გაიტანა მამა და 2 წლის ბავშვი…” : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2012. – 17-23 დეკემბერი. – N51. – გვ.22-23,
- “ცისფერების” რევოლუცია მოდის?! : ინტერვიუ / ე.კილაძე ; ესაუბრა დ.ჩუბინიძე // კვირის ქრონიკა. – , 2013. – 18-24 თებერვალი. – N7. – გვ.24-25
- ბაჩო ახალაია მერაბიშვილის, შაშკინისა და ბოკერიას წინააღმდეგ ალაპარაკდება? პატიმრობაში მყოფი ექსმინისტრი ჩვენების მიცემას ითხოვს : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა მირიან ბოქოლიშვილი //პრაიმტაიმი. – , 2013. – 1 აპრილი. – N13. – გვ.21
- მიხეილ სააკაშვილმა გამოაცხადა ვენდეტა… იმ “ნაციონალებს“, ვინც ხმას მისცემენ საკონსტიტუციო ცვლილებებს, და მათი ოჯახის წევრებს, ყელგამოღადრულს იპოვიან“ : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა ნ. სამხარაძე // ალია. – , 2013. – 21-22 მარტი. – N23. – გვ.6
- რა კომპრომატებით ემუქრება ახალაია მერაბიშვილს : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა თამარ გორთამაშვილი // პრაიმტაიმი. – , 2013. – 22 აპრილი. – N16. – გვ.5
- “დათა და ბაჩო ახალაიები გაქცეულები არიან ბრაზილიაში და თან წაღებული აქვთ 200 მილიონი დოლარი!” : ინტერვიუ / ე. კილაძე ; ესაუბრა დ. ჩუბინიძე // ალია. – , 2012. – 11-15 ოქტომბერი. – N78. – გვ.8
ჭირი იქა, ლხინი აქა, ქალბატონო ელისო!