დრეს-კოდი არ არის უბრალო ტრადიცია – ეს არის პატივისცემის გამოხატულება ინსტიტუტების, კოლეგებისა და საზოგადოების მიმართ
მცხეთის მერის უპატივცემულო არჩევანი: პიჯაკის გარეშე პრემიერ-მინისტრთან შეხვედრაზე.
დღეს შედეგა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძეს შეხვედრა რეგიონების სახელმწიფო რწმუნებულებთან, მუნიციპალიტეტების მერებთან და საკრებულოების თავმჯდომარეებთან. ფოტოებზე, რომლებიც შეხვედრის დროს გავრცელდა, აბუაშვილი პიჯაკის გარეშე ჩანს , მხოლოდ თეთრი პერანგითა და ჰალსტუხით, რაც მკვეთრად განსხვავდებოდა დანარჩენი მონაწილეების ფორმალური დრეს-კოდისგან.
ეს ჟესტი, რომელიც შესაძლოა უბრალო უგულებელყოფად მოჩანდეს, სინამდვილეში უფრო ღრმა პრობლემებს ასახავს ადგილობრივი თვითმმართველობის პროფესიონალიზმში და მის სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ პატივისცემაში.
შეხვედრა, რომელიც დღეს გაიმართა თბილისში, მიზნად ისახავდა რეგიონული განვითარების საკითხების განხილვას, მათ შორის ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას, ეკონომიკურ ზრდას და ადგილობრივი პრობლემების მოგვარებას.
პრემიერ-მინისტრმა კობახიძემ შეხვედრის შემდეგ განაცხადა: „მნიშვნელოვანი შეხვედრა გვქონდა მუნიციპალიტეტების მერებთან, საკრებულოების თავმჯდომარეებთან, სახელმწიფო რწმუნებულებთან და განვიხილეთ ის საკითხები, რომლებიც დაკავშირებულია რეგიონების განვითარებასთან“.
გოგი აბუაშვილი, რომელიც მცხეთის მერად 2025 წელს აირჩიეს „ქართული ოცნების“ სიით, არის არქიტექტორი პროფესიით და აქვს გამოცდილება მცხეთის მუნიციპალურ სამსახურებში.
მიუხედავად ამისა, მისი გადაწყვეტილება, შეხვედრაზე გამოჩენილიყო არასრული ფორმალური სამოსით, აჩენს კითხვებს მის პროფესიონალიზმზე. სახელმწიფო დონის შეხვედრებზე დრეს-კოდი არ არის უბრალო ტრადიცია – ეს არის პატივისცემის გამოხატულება ინსტიტუტების, კოლეგებისა და საზოგადოების მიმართ. როდესაც ყველა სხვა მონაწილე, მათ შორის პრემიერ-მინისტრი, სრულ კოსტუმშია, ერთი პირის განსხვავებული არჩევანი შეიძლება აღიქმებოდეს როგორც უპატივცემულობა ან თუნდაც დემონსტრაციული იგნორირება წესებისა.
ასეთი ქცევა ასუსტებს ადგილობრივი ლიდერების იმიჯს და ქმნის პრეცედენტს, რომელიც შეიძლება გავრცელდეს სხვა მუნიციპალიტეტებშიც. მცხეთა, როგორც ისტორიული და კულტურული ცენტრი, იმსახურებს მერს, რომელიც არა მხოლოდ პროექტებს ახორციელებს (როგორიცაა ინფრასტრუქტურის განვითარება და სარეკრეაციო სივრცეების მოწყობა, რაზეც აბუაშვილი საუბრობდა არჩევნების დროს ), არამედ აჩვენებს მაგალითს პატივისცემისა და დისციპლინის.
თუ მერი ვერ აცნობიერებს ფორმალური შეხვედრების მნიშვნელობას, როგორ უნდა ველოდოთ, რომ იგი ეფექტურად მოაგვარებს მუნიციპალიტეტის უფრო რთულ პრობლემებს, როგორიცაა თოვლის გაწმენდა ან გზების რემონტი, რაზეც მან ბოლო დროს ისაუბრა?
რა თქმა უნდა, ტანსაცმელი არ განსაზღვრავს ადამიანის კომპეტენციას, მაგრამ საჯარო პირებისთვის იგი სიმბოლოა. აბუაშვილის არჩევანი შესაძლოა იყოს უბრალო შეცდომა, მაგრამ იგი აჩვენებს უფრო ფართო ტენდენციას – ადგილობრივი ლიდერების უგულებელყოფას იმ იმიჯის მიმართ, რომელიც ისინი საზოგადოებას უქმნიან.
იმედია, მომავალ შეხვედრებზე მცხეთის მერი უფრო ყურადღებით მოეკიდება ასეთ დეტალებს, რათა ფოკუსი დარჩეს რეალურ საქმეებზე და არა უსაჭირო კონტროვერსიებზე.